Művésztelep - Tehetséggondozó Központ


Kreativitást fejlesztő rajzos feladatok

A rajzos feladatok egy része kreativitást mérő tesztekben is szerepel - ezekkel szokták az egyes kreativitás szinteket mérni, de alkalmas a fejlesztésre is. Bármilyen eszközzel lehet rajzolni vagy festeni. Az lenne a javaslatom, hogy az otthoni rajzolásnál mindenféle eszköz legyen a gyermek szeme előtt – festékek, ecsetek, fixek, filctoll, tus, színes ceruza, hurkapálcika stb., bármi, ami elérhető. Az ezköztárat lehet bővíteni nem hagyományos festékekkel (pl. cékla). A lényeg, hogy a gyermeknek legyen szabad választási lehetősége, döntse el a gyermek, hogy milyen eszközzel fod alkotni. A rajzos feladatoknál egyetlen szabály létezik csak, bármit rajzol, adjon neki nevet vagy címet. Ez szintén fontos eleme a rajzos kreativitás fejlesztésnek. Ezeket a feladatokat többször is lehet használni – nem feltétlen egymás után. Meg kell esetleg kérdezni, melyiket feladatot szeretné ő elkészíteni (persze ez majd akkor működik, ha már kipróbált egy párat). A szóbeli és a rajzos feladatoknál is azt javaslom, hogy csak a feladatot mondjuk el a gyermeknek, de ne adjunk hozzá semmilyen instrukciót. Ha instrukciót kér, egyszerű a válasz – bármit meg lehet csinálni ami eszedbe jut.

1. Rajz csukott szemmel – ez nemcsak a kreativitást, hanem a gondolkodás és motoros koordinációt is fejleszti. Feladat az, hogy csukott szemmel rajzoljon le egy tárgyat. EZ a tárgy lehet olyan, amire ő gondol, de lehet olyan is, ami előtte van – megfigyelés után lerajzolja csukott szemmel.

2. Rajz készítése L formákból – a feladat az, hogy egy előre meghatározott dolgot kell lerajzolnia. Például arcot kell megrajzolnia úgy, hogy csak L formát használhat (természetesen különböző méretű formákat variálhat, de erre nem kell rávezetni).

3. Asszamblázs készítése – az asszamblázs technika hasonló, mint a kollázs, de nem kivágott papírdarabokat, képeket ragasztunk fel felületre, hanem tárgyakat. Javaslat: legyen meghatározva egy téma, lehet olyan, ami a gyermeket érdekli, de Önök is adhatnak témát. Pl.: Téli táj, Arc vagy portré, Utca részlet stb.

Tegyünk le az asztalra különböző tárgyakat, amelyeket a háztartásban találnak, de ha lehetséges,  legyenek kis méretűek inkább (fogaskerék, ruhacsipesz, diónak a héja, ceruza, kiskanál, hajcsavaró, törött fogkefe, kagyló a kirándulásról, számítógép processzor lapja stb.). A lényeg, hogy minél több érdekes formájú és eltérő színű  tárgyat halmozzunk föl. A tárgygyűjtésben segíthet a gyermek is. Tegyünk ki egy A3-as méretű rajzlapot. A gyermek feladata az lesz, hogy ezekből a tárgyakból rakjon ki egy képet a témának megfelelően. A tárgyakat nem szükséges a rajzlaphoz ragasztani, elég, ha csak kompozícióba rendezi. A kész képet pedig fotózza le.

Következő lehetőség, hogy figurákat állít össze tárgyakból, majd néha változtat rajtuk valamit – mozgást imitál stb.. Minden változást lefotóz, és a fotókból összeállít egy egyszerű animációs filmecskét. A történetnek, vagy a filmnek adhat szintén címet, ugyanúgy, mint az alkotásoknak.

4. Körök – az egyik lapon körök vannak egymás mellett sorba. A feladat az, hogy a körökbe vagy a körökhöz (körvonalhoz) rajzoljon valamit. Át kell képpé alakítania a köröket. Teljesen mindegy, hogy egyenként, kettesével használja fel a köröket, vagy többet egyszerre. Bárhogy lehetséges. Egyszerű filctollat, vagy golyóstollat lehet használni a rajznál.

A másik feladatnak ugyanaz a lényege, de itt csak két pontot használhat fel egyszerre.

5. Rajzok kiegészítése – mindegyik ábrához rajzolni kell valamit, egy másik ábrává, képpé kiegészíteni. Ezek szabályos ábrák, képezhetik valaminek a részét, részletét stb.

6. Hiányos ábrák kiegészítése – ez az ábrák inkább csak vonalak. A feladat az, hogy képet (kompozíciót) készítsen belőle, és mindegyiknek adjon címet. Ha akarja, ki is lehet festeni, de nem kötelező. Általában grafikai vonalakkal szokták az ábrát kiegészíteni (ez szintén szerepel a Torrance féle tesztben).

7. Kép létrehozása kiegészítéssel – ebben a feladatban szintén hiányos ábrával kell dolgozni. Jean Debuffet francia képzőművész egyik alkotásának fénymásolatát használtam. Kivágtam belőle egy tetszőleges formát. Ezt kell a gyermeknek kiegészíteni alakzattá, figurává, képpé úgy, hogy közben odafigyel a formák mintájára, a vonalak formájára, mert ezt kell majd folytatnia úgy, hogy kép is legyen belőle, és egyforma legyen mintázatban a rajzlapra felragasztott képpel.  (Mellékeltem két fénymásolt alkotást az alkotótól, ha tetszik ez a feladat, készíthetnek Önök is hasonló jellegű feladatot Kristófnak).

8. Kollázs technikák – a kollázs technika kiválóan alkalmas mind a kreativitás, fantázia, mind pedig a kompozíciós érzék és rajzkészség fejlesztésére. Ezekben a feladatokban is az a cél, hogy a gyermek saját fantáziája alapján kiegészítse az előre felragasztott képelemeket, lehet hozzárajzolni, kiegészíteni, vagy akár bele is lehet rajzolni, ha még a kép ettől esztétikus marad (be festheti a képrészlet azon részeit, amelyeket nem szeretne felhasználni a kompozícióban). A 8.A-val megjelölt kép ilyen feladat.